يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠
پیامبر صلی الله علیه و آله می فرمایند: شعبان ماه من است هر کس یک روز از این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می شود، و در برخی احادیث از شعبان به سید و سرور ماهها تعبیر شده است.
صفحه اصلیIبرنامه غذاييIهمه اخبارIآیین نامه ها و فرم هاIگالري تصاويرIملاقات با مسئولين Iجستجوی پیشرفتهIRSS
اداره مشاوره دانشجوی
پیوندهای مرتبط
دفتر مشاوره و سلامت

پیشگیری نوین

مرکز مشاوره دانشگاه تهران
شعار نوشته ها
 
قدرداني مانند بيمه نامه است، بايد هر از چند گاهي آن را تمديد كرد.

تقویم سلامت
 صفحه اصلی > اداره مشاوره دانشجويي > دفتر ارتقای تحصیلی و تعامل دانشگاه با خانواده > دانستنی ها 
دانستنی ها

پیشنهادهایی به والدین

   فرزندی که به تازگی دانشگاه را شروع کرده، تجربه ای فشارزا است، به ویژه اگر پسر یا دختر شما تجربه زندگی دور از خانه را نداشته باشد. درطی این دوره مهم انتقال، اغلب والدین احساسات  واکنش های خود را کنترل کرده و به فرزندانشان جهت آماده شدن برای زندگی دانشگاهی کمک  می کنند. توجه به نیاز عاطفی خودتان همراه با توجه به نیازهای فرزندتان، در آماده شدن  او و شما برای زندگی دانشجویی کمک کننده خواهد بود. برای پیدا کردن شیوه های مقابله ای لازم جهت رویارویی با مشکلات احتمالی در طی چند ماه آینده به موارد زیر توجه داشته باشید

1. احساس دو گانه ناشی از دور شدن فرزندتان از منزل امری طبیعی است.

   برای اغلب خانواده ها، این مرحله به جدایی مهیج  والدین از فرزندان شبیه است. گرچه در اینجا معمولا یک بزرگسال از یک فرد تقریبا بزرگسال دیگر جدا می شود. انتظار آرامش وسکوت نسبی به دنبال دور شدن نوجوان بزرگتر ازخانه و داشتن جایی برای خود یا صرف کردن زمان با فرزند کوچکتر امری طبیعی است.

2.  سعی کنید عواطف ایجاد شده را احساس کنید.

   هنگامی که فرزند شما آماده رفتن به دانشگاه می شود وانمود کردن اینکه احساس غم، گناه، ارامش، بیم یا حالت های عاطفی دیگر را ندارید، سودمند نیست. احتمالا با مخفی کردن عواطف خودتان قادر به فریب دادن هیچ کس نخواهید بود. صحبت کردن درباره انها با خانواده، دوستان، اشنایان یا هر کس دیگری که می تواند منبع حمایت برای شما باشد، روش درست تر و سا لم تری است.

3. یک هدف رضایت بخش برای خودتان انتخاب کنید، به ویژه در مواقع فشارزا علاوه بر این امر، توصیه های زیر به شما کمک می کند.

  • به اندازه کافی بخوابید.
  • به طور منظم از غذاهای سالم استفاده کنید.
  • به اندازه کافی ورزش کنید.
  • استفاده رضایت بخش از وقت آزاد و انجام کارهایی که علاقه خاصی به آنها دارید گام دیگری است که الگوی خوبی برای فرزندتان باشید و با  احساس خوشایندی که به دست می آورید، می توانید نیروی لازم جهت کمک به او را داشته باشید .

4. به یاد داشته باشید که رفتن فرزندتان به دانشگاه گامی مهم در مسیر بزرگسالی است.

   این نشان می دهد که حاصل دوازده سال یا بیشتر آموزش، به فرزندتان کمک کرده تا جایگاهی در این دنیا برای خود داشته باشد. این دوران زمانی است که در آن شاهد به بار نشستن فعالیت های  سرسختانه تان به    صورت حرکت دانشجوی تازه به سوی استقلال هستید. بسیاری از والدین در می یابند که آماده کردن فرزندشان از طریق این فرصت ( ورود به دانشگاه ) موهبتی غیر قابل ارزش گذاری است. به خودتان افتخار کنید.

5. مشغولیت جدیدی برای خود انتخاب کنید

    والدینی که آخرین فرزند یا تنها فرزندشان به دانشگاه می رود. به عهده گرفتن مشغولیت های جدید را شیوه ای عالی برای کنترل و جهت بخشیدن به نیرو و احساساتشان در می یابند. آیا هرگز خواسته اید که کتابی بنویسید و یا لحافی را بدوزید؟ در جامعه مسئولیت جدیدی را بپذیرید و یا کاری داوطلبانه را به عهده بگیرید؟ به مسافرت بروید یا دوچرخه ای بخرید و شهر را با آن بگردید؟  فهرستی از کارهایی که دوست داشتید انجام دهید اما وقت آن را نداشتید تهیه کنید اکنون فرصت مناسبی برای انجام آنهاست !

شیوه های حمایت و تقویت تجارب فرزندتان در دانشگاه

  • در دسترس باشید !

گرچه فرزند شما در حال تجربه کردن استقلال است، هنوز نیاز دارد بداند که از او حمایت می کنید و برای همفکری درباره رویدادهای معمول و دشواری ها در کنار او هستید. به طور منظم به او نامه بنویسید یا تلفن بزنید یا به ملاقاتش بروید.

  • به فرزندتان مهلت دهید تا برنامه ای برای مکالمه با شما داشته باشد.

   اگر او به حمایت و کمک شما نیازمند باشد، خودش به شما خواهد گفت، البته اگر با کنایه از او نپرسید که دیشب ساعت چند به منزل برگشته است!

  • درباره مسائل مالی فرزندتان واقع گرا باشید.

   بسیاری از دانشجویان وقتی وارد دانشگاه می شوند اطلاعاتی ناقص از میزان هزینه، مخارج کتاب ها و خوابگاه داشته و نمی دانند که خانواده از آنها چه انتظاری درباره مخارج دارد. مشخص کردن موضوع در آغاز، از کژفهمی های بعدی جلوگیری می کند.

  • درباره پیشرفت و نمرات تحصیلی واقع گرا باشید.

   دانشگاه دانشجویان باهوشی را از تمام کشور و بعضی از کشور های دنیا جذب می کند و تمام دانش آموزانی که در مدرسه بسیار عالی بوده اند، اکنون فقط دانشجو هستند. رشد و پالایش توانایی کار مستقل و هماهنگی و کارآزمودگی به موازات انجام تکالیف درسی دانشگاه، مهم تر از خود نمرات است. پس در این باره واقع بین باشید.

  • اگر فرزند شما در دانشگاه با مشکلاتی رو به روست، او را تشویق کنید تا از منابع حمایتی موجود برای دانشجویان استفاده کند.

   برای رفع مشکلات درسی، صحبت با استادان و مشاوران تحصیلی نخستین گام است، اما برای دریافت کمک های تخصصی تر در این زمینه و هم در مورد مشکلات عاطفی و رفتاری، دفتر مشاوره دانشجویی و بالطبع دفتر ارتقای تحصيلي و تعامل دانشگاه با خانواده در دسترس فرزند شماست.

   امیدواریم پیشنهادهای ذکر شده در این بروشور به شما در مواجهه با مشکلات ناشی از دانشگاه رفتن فرزندتان کمک کرده باشد.  سال اول دانشگاه، هم برای دانشجویان وهم برای خانواده ها سال حساس و پر هیجانی است. امیدوار و مطمئن ایم شما و فرزندانتان سالی خوب و پرباری خواهید داشت. 

دعوت به همکاری
                                                   بازدید این صفحه : 6267       Iبازدید امروز: 568      I   کل بازدید: 4927966      I بازدید آنلاین: 2      I   زمان بارگزاری صفحه: 2/2969      ثانیه                                                  
پیوند هاIتلفن هاIارتباط با ماIنقشه سایتIتور مجازی
تمامي حقوق مادي و معنوي براي معاونت دانشجویی دانشگاه سمنان محفوظ است.
.Copyright  © 2021 Semnan University  stu.semnan.ac.ir  All rights reserved