يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧
دانشجوى موفق كسى است كه خوب درس بخواند، خوب تهذيب اخلاق بكند و خوب ورزش بكند.(مقام معظم رهبری) ................................................................ اكنون دانشگاه به تلاش براى پيشرفت علمى و رشد فكرى و نورانيت معنوى روزافزون بيش از هميشه نيازمند است. (مقام معظم رهبری)
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 12325
 بازدید امروز : 93
 کل بازدید : 3562932
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/5625
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > گزیدگی


   نسخه چاپي    ارسال به دوست
 
    گزیدگی
  

 

گزیدگی

در همه مواردگزیدگی باید به زخم ناشی از آن رسیدگی شود تا عفونتی ایجاد نشود. اما اقدام خاص بستگی به عامل گزیدگی دارد. در مورد گزیدگی که سم وارد بدن شود. فرد ممکن است علائمی مثل درد شدید در محل گرگرفتگی، گزگز، اختلال گفتار، ضعف ، مشکل تنفسی، تهوع، تعریق وبیقراری را داشته باشد.

اگر تعداد گزیدگی زیاد باشد، ممکن است فرد دچار شوک شود که علائمی مثل رنگ بریدگی ، سردرد و مرطوب شدن بوست، ضعف، کبودی لب ها و نهایتا کاهش سطح هوشیاری بروز می کند.

بیشترین گونه جانوری دنیا حشرات هستند، قطعا تعداد حشراتی که انسان را میگزند زیاد هستند. از جمله این حشرات زنبورعسل، زنبورقرمز، عنکبوت، عقرب،کنه و....می باشندکه بر خلاف مارگزیدگی جای گزش حشرات تنها یک نقطه است.

زنبورگزیدگی

زنبورهای زرد، قرمز و عسل همگی می توانند انسان را نیش بزنند، اما تنها نیش زنبور عسل است که روی بوست می ماند. زنبورگزیدگی در محلی که گل وگیاه بیشتر وجود دارد دیده می شود.اقدامات لازم دربرخورد با زنبور گزیدگی

1:درصورت بروز حساسیت شدید و یا نیش زدگی داخل دهان سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

2:وضعیت تنفسی چک شود.

3:جای نیش با آب وصابون شسته شده وجهت کاهش درد ازکمپرس سرد استفاده نمود.

4:اگر در محل گزیدگی حلقه انگشتری یا دستبند یا هرچیز تنگی بود آنرا در بیاورید، زیرا در صورت تورم جریان خون عضوکم یا قطع می شود.

گزش عنکبوت یا رتیل

رتیل نوعی عنکبوت است و اکثر گزش های ناشی از عنکبوتها مهم نیستند، مگر گزش ناشی از عنکبوت سیاه که می تواند خطرناک باشد. عنکبوت  بیوه سیاه  بدنی سیاه دارای لکه قرمز یا زرد روی شکمش دارد که قابل تشخیص است.

Description: Image result for ‫گزیدگی رتیل‬‎ Description: Image result for ‫گزیدگی رتیل‬‎

علائم شامل

1:احساس درد شدیدکه محل آن گنگ میباشد.

2:محل گزش قرمز و ملتهب میشود.

3:سفتی وگرفتگی عضلات،خصوصا اگرگزش در ناحیه شکم یا پشت مصدوم باشد.

4:سردرد، لرز، تعریق، تهوع واستفراغ

اقدامات لازم درگزش عنکبوت و رتیل

1- در صورت واکنش حساسیتی شدید با اورژانس تماس بگیرید.

2-  2تا3 سانت بالای زخم با باند محدود کننده بسته شود.

3- محل گزیدگی را پایین تر از قلب قرار دهید و بی حرکت شود.

4- وضعیت تنفس و نبض بیمارچک شود.

5- حلقه، دستبند یا هر چیز تنگ خارج شود.

6- برای جلوگیری از شوک فرد را به پشت خوابانده و پاهایش را 20سانت بالا بیاورید.

عقرب گزیدگی

 

Description: عقرب, مسمومیت, بیماری قلبی

 

بیشتر عقرب های سمی ایران در مناطق نزدیک به کویر زندگی می کنند.بیش از نود درصد گزش عقرب در دست روی می دهد. به یاد داشته باشید عقرب ها جانورانی شب فعال بوده و در روز زیرسنگ ها، بقایای انباشته گیاهان ، لابه لای شکاف دیوارها و در سوراخ زمین استراحت میکنند مراقب باشید مزاحمشان نشوید

علائم

در محل عقرب گزیدگی درد شدید حس می شود.اگر محل گزش در دست یا پا باشد، احساس سوزش و گزگز به سمت بالا گسترش می یابد.فرد ممکن است دچار بی قراری  و اختلال بینایی و گفتاری شود و نهایتاً دچار تشنج شود.

 

اقدامات لازم در عقرب گزیدگی

علاوه بر موارد عنوان شده در بالا، می توان الف: محل گزش را با کیسه یخ سردکنیم ولی هرگزیخ را مستقیم روی پوست قرارندهید.

ب: مصدوم راحتما و سریعا به بیمارستان منتقل نمایید، چون عقرب دارای سمی است که روی اعصاب تاثیر می گذارد و ممکن است باعث فلج عصبی دستگاه تنفسی ونهایتا مرگ شود.

گزش کنه وکک

 

 

 

کک ها حشراتی خونخوار هستند که در تاریکی زندگی میکنند.عمدتا در رختخواب ها ، موها و پر حیوانات وجود دارند.غیر از آزار نیش می توانند باعث انتقال تیفوس و طاعون و... شوند.

کنه ها داخل پوست نقب می زنند و خون میزبان را می خورند ، چون به پوست می چسبند هرگز سعی نکنید به زور آنها را جدا کنید،با اینکار تنه جدا شده و سر باقی می ماند بهتر است روی کنه را با وازلین یا روغن زیتون چرب کنید تاکنه خفه شود.

اقدامات لازم

1-محل گزش با آب و صابون شسته شود.

2-به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم  انجام شود.

3-ملحفه، رختخواب  ولوازم  شخصی خوب شسته شود.

مارگزیدگی

بیشتر در فصول گرم سال و در مناطقی که سایه و خنک باشد و جایی برای استراحت مارها وجود داشته باشد مثل بوته زارها و علفزارها اتفاق می افتد. در محل مارگزیدگی 2 سوراخ گزش وجود دارد که محل اصلی مشکل نیست بلکه التهاب و قرمزی در محل تزریق زهر است که کمی پایین تراز محل گزش است.

Description: مارگزیدگی

علائم مارگزیدگی

1-درد شدید و ناگهانی در محل گزش                               2-دو سوراخ شدگی درکنار هم

3-تورم درعرض5 دقیقه                                               4-تهوع، استفراغ، تعریق و ضعف

اقدامات لازم

1- بیمار را آرام کنید و به پشت بخوابانید.

2-ترجیحا شستشوی محل گزش با آب و صابون

3-ازگارو (وسیله ای پلاستیکی برای بستن رگ) برای بستن بالای زخم استفاده نکنید چون سرخرگ بسته شده و بافت اطراف محل گزش آسیب میبیند، از باندی پهن برای بستن 2- 3سانت بالای محل گزش استفاده کنید، طوری که یک مداد بتواند زیرباند برود و فقط جریان خون سیاهرگ بسته شود.

4-در بعضی کتب سردکردن محل گزش توصیه می شود ولی هرگز یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید و عضو آسیب دیده پایین تر از قلب قرارگیرد.

5- نیشتر زدن و ساکشن محل گزش در صورتی که از زمان مارگزیدگی بیش ازیک ساعت نگذشته باشد و عمل مکش بیش از30 دقیقه طول نکشد هم مؤثر است.

6-رساندن  مصدوم  به مرکز درمانی، چون تنها درمان مؤثر مارگزیدگی تجویز ضد سم در بیمارستان است.

 


گروه خبری :اخبار معاونت دانشجویی, مقالات آموزشی مرکز بهداشت, اخبار بهداشت و سلامت شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٥ ساعت :١١:٠٧ تعداد نمایش:1591 کد خبر : ٩٢٨٤

 
 

تمامي حقوق مادي و معنوي براي معاونت دانشجویی دانشگاه سمنان محفوظ است.
.Copyright  © 2018 Semnan University  stu.semnan.ac.ir  All rights reserved