شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجويان

          خوابگاه های غیردولتی

(ویرایش سوم -  اسفند 93)

 

 

خوابگاه های دانشجویی مجردی غیردولتی

   با عنايت به روند رو به رشد دانشجويان علاقمند به تحصيل و محدوديت امكانات موجود در دانشگاه و لزوم تلاش براي كاهش نگراني دانشجويان در تامين مسكن مناسب در طول مدت تحصيل، آئين نامه اجرايي (شرايط و نحوه واگذاري، مقررات سكونت و استفاده) خوابگاه هاي دانشجويي غیردولتی به شرح زير تدوين مي گردد.

تذکر: تمامی موارد ذکر شده در این آیین نامه برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با امور خوابگاه های غیردولتی لازم الاجرا است.

ماده 1 : تعاريف

1-1) خوابگاه: محدوده اي از فضاي دانشگاهی محسوب مي­شود که بر اساس امکانات و مقرارت دانشگاه برای اسکان موقت، از سوی خوابگاه دار و پس از اخذ مجوزهای لازم طی قراردادی در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

1-2) صندوق رفاه: صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري.

1-3)  دستورالعمل: دستورالعمل اجرایی تاسیس و اداره خوابگاه های غیردولتی.

ماده 2 : مديريت و اداره خوابگاه

2-1) اداره امور خوابگاه های غیردولتی به عهده دارندگان مجوز خوابگاه و یا سرپرستان خوابگاه که دارای شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی خوابگاه­های غیردولتی باشند، می باشد.

2-2) سرپرستان خوابگاه های غیردولتی مي توانند از مشاركت دانشجويان ساكن در خوابگاه براي انجام امور فرهنگي و فوق برنامه و نيز كمك در اداره امور جاري خوابگاه استفاده نمايند.

ماده 3 : شرایط واگذاری

اینگونه خوابگاه ها صرفا در اختیار دانشجویان شاغل به تحصیل که دارای برگه انتخاب واحد از دانشگاه می باشند قرار می گیرد.

ماده4 : روند اسكان

4-1) دانشجویان متقاضی اسکان در خوابگاه، باید در ابتداي سال تحصيلي و پس از پايان مراحل ثبت نام آموزشي، با پرداخت اجاره بهای تعیین شده توسط مراجع ذیصلاح و ارائه مدارك زير نسبت به دریافت مجوز و کارت تردد خوابگاه اقدام نمایند:

الف: تصوير صفحه اول شناسنامه

 ب: تصوير برگ انتخاب واحد ترم جاري

 ج: 2 قطعه عكس تهيه شده در سال جاري و به صورت پشت نويسي شده

 د: اصل فيش بانكي مبلغ واريز شده اجاره­بها

 ه: معرفی نامه از معاونت دانشجویی

4-2) كارت سكونت در خوابگاه­ها مخصوص استفاده فرد درخواست كننده است، بنابراين دانشجوي درخواست كننده و ساكن در خوابگاه، مسئول حفاظت از كارت فوق بوده و عواقب هرگونه سوء استفاده از كارت سكونت متوجه وي مي باشد.

4-3) كارت سكونت در خوابگاه غير قابل انتقال بوده و مخدوش كردن و يا تغيير مندرجات آن، جعل اوراق دولتي محسوب مي شود و با عاملين آن ضمن سلب امتياز سكونت در خوابگاه به دانشگاه جهت اعمال قانون معرفی خواهد شد.

4-4) مدت اعتبار كارت سكونت در خوابگاه ها به میزان مدت زمان مقرر شده در قرارداد فی مابین دانشجو وخوابگاه دار می­باشد.

دانشجوی ساكن در خوابگاه ملزم به تمديد يا تسويه حساب و تخليه اتاق مي باشد.

ماده 5: قوانین و مقررات سکونت در خوابگاه

5-1) تاكيد مي گردد، كليه قوانين و مقررات جاريه كشور و دانشگاه از جمله قوانين و مقررات قضايي، مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مقررات شوراي انضباطي و ... در محيط خوابگاه محترم، پذيرفته شده و قابل اجرا می باشد.

5-2) احترام به حقوق ديگران و رعايت ادب و احترام متقابل بين دانشجويان و مسئولين خوابگاه (بويژه متصديان و پرسنل انتظامات) الزامي است.

5-3) بازه زماني24 تا 6 صبح روز بعد، ساعت آرامش عمومي كليه محيط هاي عمومي و اتاق هاي خوابگاه مي باشد و دانشجويان مي بايست از انجام اعمال، افعال و يا مراسماتي كه باعث ايجاد سر و صدا و يا تضييع حق ديگر دانشجويان مي شود خودداري نمایند.

تبصره 5-3-1) دانشجويان هر اتاق موظفند براي رعايت حال ديگر ساكنين، درطول اين بازه زماني، روشنايي اتاق را خاموش نمايند. بديهي است در صورت توافق كليه ساكنين اتاق و رعايت حال ساكنين اتاق­هاي مجاور ادامه روشنايي بلامانع است.

5-4) عدم ايجاد مزاحمت (ايجاد سر و صدا، استفاده از وسايل صوتي و تصويري با صداي بلند و ...) در خوابگاه كه موجب سلب آسايش ساكنين خوابگاه و اتاق گردد.

5-5) احترام به شعائر ملي و مذهبي، خصوصا شعائر و مناسبت هاي مختلف ماه هاي محرم و رمضان، توسط دانشجويان الزامي مي باشد. در ضمن رعايت كليه شئونات اسلامي و دانشجويي بويژه در مورد حجاب و عفاف از جمله استفاده از پوشش مناسب و عدم انجام اعمال خلاف اخلاق الزامي است.

5-6) تنظيم، تدوين و انتشار هرگونه اعلاميه و اطلاعيه مغاير با اصول اساسي و قوانين كشور و نيز شرع مقدس، هرگونه توهين به قوميت ها، نگهداري، تبليغ و يا انتشار هرگونه نماد يا علامت نمايانگر جريان هاي انحرافي، ملحد، داراي فساد اخلاقي و ... ممنوع است و با متخلفين مطابق دانشجویان ساکن در خوابگاه های دولتی برخورد قانونی می گردد.

5-7) تردد در محوطه خوابگاه و حياط و يا در مناطقي­كه در معرض انظار عمومي مي باشد همانند بالكن و تراس و يا درب ورودي خوابگاه با لباس راحتي، شلوارك، لباسهاي داراي آستين­هاي خيلي كوتاه (ركابي و يا حلقه اي)، لباس بدن نما و يا اندامي، ممنوع است.

تبصره 5-7-1) آئين نامه ابلاغ شده توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورد نحوه پوشش دختران و پسران، در محيط­هاي عمومي خوابگاه ها مرجع نظر مي باشد.

5-8) دانشجوياني كه به دلايل مختلف پزشكي مي بايست داروهاي ويژه اي را كه خاصيت تخديري و يا رواني دارند، مصرف كنند، موظف مي باشند با ارائه مدارك مثبته به خوابگاه دار یا سرپرست خوابگاه از بروز مشكلات احتمالي جلوگيري به عمل آورند. بديهي است در صورت عدم اعلام قبلي دانشجو، عواقب هرگونه استفاده و يا سوء استفاده از داروهاي مذكور و عوارض احتمالي، بر عهده دانشجوي موصوف مي باشد.

5-9) حفاظت اموال شخصي و اهتمام در حفظ و نگهداري اموال خوابگاه با عنايت به موارد زير:

الف) دانشجو موظف به حفظ اموال شخصي خود مي باشد. درصورت مفقود شدن وسايل و يا احتمال سرقت، دانشجو مي بايست

 مراتب را به سرپرست خوابگاه گزارش نمايد تا برابر ضوابط به موضوع رسيدگي شود.

ب) دانشجويان موظفند از نگهداري وجوه نقدي غير ضروري و اشياء گرانقيمت در اتاق خودداري نموده و در زمان ترك اتاق

 حتما درب اتاق خود را قفل نمايند و تحت هيچ شرايطي كليد اتاق را در اختيار افراد متفرقه و يا در زير و اطراف درب اتاق قرار ندهند.

ج) مسئوليت خسارات وارده ناشي از تخريب رنگ اتاق ها به لحاظ چسباندن پوستر، عكس و يا هرگونه تخريب ديگر مثل ديوارنويسي، شعارنويسي بر روي كمدها، ديوارها و ساير اموال اتاق و خوابگاه بر عهده دانشجويان ساكن مي باشد و هرگونه خسارت وارده، با نظر دانشگاه ناظر يا از مبلغ وديعه دانشجويان كسر مي گردد و يا بايستي توسط دانشجويان خاطي به حساب مدیریت خوابگاه واريز گردد.

5-10) چنانچه در هر موردي دانشجويي برخلاف آئين نامه و مقررات رفتار نمايد هيچ يك از ديگر دانشجويان حق برخورد با وي را نداشته و صرفا موظف هستند با ارائه گزارش به مسئولين ذيربط خوابگاهي و انضباطي اقدام نمايند.

5-11) در صورتي كه دانشجويي بيماري خاصي مانند صرع، آسم و ... دارد و يا داروي خاصي مصرف مي نمايد موظف است ضمن در جريان قرار دادن هم اتاقي هاي خود، مراتب را به سرپرست خوابگاه اعلام كند.

5-12) اقامت شبانه دانشجويان دختر در خارج از خوابگاه با رعايت موارد زير صرفا براي مدت معين امكان پذير است:

الف) دانشجويان دختر مي توانند بعضي از شبها فقط در منازل خويشاوندان ساكن درشهر كه قبلا مشخصات آنها در فرم محارم وي قيد شده و به صورت حضوري به تاييد اولياي قانوني او رسيده، با رعايت ساير موارد و هماهنگي با متصدي خوابگاه، اقامت نمايند.

ب) اداره امور خوابگاه ها موظف است فرم درخواست دانشجو را با مشخصات و آدرس بستگان وي تطبيق داده و در صورت لزوم مي تواند از طريق تماس تلفني حضور دانشجو را در منزل خويشاوند وي استعلام نمايد.

ج) دانشجويان دختر كه قصد دارند شب را در منزل اقوام ساكن در شهر سپري كنند، مكلفند فرم خروج از خوابگاه را تكميل نموده و به متصدي خوابگاه تحويل نمايند.

د) در صورتي كه دانشجوي دختر براي يكبار (شب) غيبت غيرموجه داشته باشد موضوع به معاونت دانشجویی دانشگاه متبوع و والدین دانشجو اطلاع رساني می­شود.

5-13) دانشجويان دختر پس از دريافت مجوز اسكان و حضور در خوابگاه موظفند نسبت به ثبت حضور و غياب توسط سيستم رايانه اي خود (در صورت عدم امكان سيستم رايانه اي به صورت دستي) اقدام نمايند، بديهي است عدم ثبت حضور و غياب به منزله غيبت براي دانشجو محسوب مي­شود.

5-14) حضور دانشجويان در خوابگاه شب هنگام، الزامي است و در صورت بروز هرگونه حادثه، بيماري و يا عدم مراجعه، مراتب مي بايست ضمن تماس و تكميل فرم مرخصي به انضمام مدارك، به اطلاع اداره امور خوابگاه ها رسانده شود.

5-15) رعايت نظافت و بهداشت عمومي خوابگاه خصوصا آشپزخانه ها و سرويس هاي بهداشتي، محوطه و ... از سوي كليه ساكنين خوابگاه (دانشجويان و كليه افراد متردد به خوابگاه ها) ضروري است. در ضمن انجام نظافت محوطه اتاق (اتاق، تراس، كمدها و ...) و لوازم شخصي برعهده دانشجو مي باشد و دانشجويان موظفند همانطوركه در ابتداي سال تحصيلي اتاق را نظافت شده و مرتب تحويل مي گيرند، در زمان تسويه حساب نيز به همان صورت اوليه تحويل نمايند.

تبصره 5-15-1) به منظور جلوگيري از گرفتگي سيستم فاضلاب و بروز بيماري ها و نيز رعايت نظافت، ريختن انواع زباله تر وخشك (پوست تخم مرغ، باقيمانده غذا و سبزيجات، پارچه، نوار بهداشتي و ...) در فاضلاب سرويس­هاي بهداشتي و آشپزخانه­ها

ممنوع است و با دانشجويان خاطي بر طبق ماده تخلفات و تنبيهات برخورد خواهد شد.

5-16) به منظور جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده و همچنين جلوگيري از سرقت اموال دانشجويان و دانشگاه از خوابگاه، خروج كليه اموال دولتي و شخصي از خوابگاه بدون ارائه مجوز لازم (برگه خروج اموال) ممنوع مي باشد.

تبصره 5-16-1) تامين لوازم خواب شخصي مانند پتو، ملحفه، تشك و بالش برعهده دانشجو مي باشد و مدیریت خوابگاه ها در زمينه تامين و نگهداري از اين لوازم شخصي هيچگونه مسئوليتي ندارد.

تبصره 5-16-2) دانشجويان موظفند براي ورود هرگونه وسيله رفاهي شخصي از قبيل فرش، يخچال، تلويزيون، رايانه و ... به خوابگاه، اقلام مذكور را در فرم و دفتر اموال خوابگاه صورت برداري نمايند. اين قبيل دانشجويان، در زمان خروج اموال شخصي خود بايد با متصدي خوابگاه هماهنگي به عمل آورده و برگه خروج اموال دريافت نمايند.

5-17) دانشجويان به هيچ وجه حق دخالت در امور تاسيساتي و ابنيه (‌تعويض قفل در اتاق، شيرآلات، قطعات الكتريكي و ...) را ندارند و در صورت بروز هرگونه مشكل و به منظور پيشگيري از خسارت احتمالي، لازم است دانشجويان مراتب را ضمن اطلاع به متصدي خوابگاه، بصورت مكتوب در دفتر رسيدگي به مشكلات يادداشت نمايند، مسئوليت عدم اعلام نيازمندي به عهده دانشجو بوده و دانشجو موظف است از دخالت مستقيم در امور فني و خدماتي پرهيز نمايد. مسئوليت عواقب دخالت غيرقانوني دانشجو در اين قبيل امور بر عهده شخص دانشجوي خاطي مي باشد.

تبصره 5-17-1) درصورت عدم رسيدگي مسئولين تاسيساتي و فني به مشكل گزارش شده و عدم رسيدگي متصدي خوابگاه، دانشجو موظف است موضوع را در اسرع وقت به سرپرست خوابگاه گزارش نمايد.

5-18) در خوابگاه هايي كه مشرف به اماكن مسكوني و عمومي مي باشند، رعايت حسن همجواري توسط ساكنين خوابگاه و بخصوص رعايت رفتار و كردار صحيح، پوشش مناسب و ... از طرف دانشجويان الزامي مي باشد.

5-19) متصدي خوابگاه و نيز پرسنل خدمات نظافتي و تاسيساتي، تنها در حضور دانشجويان ساكن در اتاق و يا بروز حوادث غير مترقبه چون آتش سوزي و ... حق ورود به اتاق دانشجويان را دارند.

5-20) افعال و اعمالي نظير طبخ يا گرم كردن غذا، استفاده از لامپ هاي پرمصرف و بخاري هاي برقي، و در كل استفاده از هرگونه وسيله برقي و يا گازي اضافه بر وسايل اتاق ممنوع مي باشد و در صورت بروز هرگونه حادثه و تخريب قسمتي و يا كليه وسايل و اموال، مسئوليت جبران خسارت با دانشجو يا دانشجويان خاطي مي باشد.

5-21) ديوار نويسي، نصب برچسب و پوستر و ... به ديوارهاي خوابگاه و اتاق­ها و نيز آويزان نمودن هرگونه لباس بخصوص لباس زير در معابر عمومي و تراس خوابگاه­ها كه در انظار عموم مي باشد ممنوع است.

5-22) در ايام تعطيلات عيد نوروز و تابستان، اقدامات زير قبل از تخليه اتاق الزامي است :

الف: نظافت اتاق، كمدها و تراس به طور كامل و بستن درب تراس براي جلوگيري از ورود احتمالي حيوانات و گرد و خاك

ب: جدا كردن يخچال از پريز برق و نظافت آن و تخليه كليه محتویات يخچال

ج: بستن شير شوفاژ و يا خاموش كردن كولر

د: تحويل كليد اتاق به متصدي خوابگاه

5-23) دانشجو حق تعويض و يا واگذاري اتاق و اموال آن را به ديگران (‌حتي دانشجويان مقيم در خوابگاه ) ندارد.

5-24) تعيين و هرگونه تغيير ظرفيت اتاق­هاي خوابگاه­هاي دانشجويي بر طبق استانداردهاي لازم تعيين شده از سوي وزارت

علوم، ‌تحقيقات و فناوري بوده و مطابق آنچه در قرارداد دانشجو وخوابگاه دار آمده بایستی عمل شود

5-25) به منظور حفظ امنيت و آرامش رواني دانشجويان در محيط خوابگاه، تهيه عكس يا فيلم ( با هر وسيله­اي ) از محوطه و

كليه اماكن عمومي خوابگاه بدون مجوز سرپرست خوابگاه ممنوع مي باشد.

ماده 6 : مقررات ورود و خروج خوابگاه

6-1)دانشجويان ساكن در خوابگاه موظفند هنگام ورود به خوابگاه كارت سكونت را به همراه داشته باشند و به انتظامات و متصدي خوابگاه ارائه نمايند. بديهي است از ورود دانشجويان بدون كارت و يا با كارت هاي فاقد اعتبار لازم جلوگيري خواهد شد. دانشجويان موظفند با انتظامات خوابگاه كه كنترل تردد با كارت سكونت خوابگاه را بر عهده دارند همكاري و هماهنگي لازم را داشته باشند.

6-2) ساعت ورود و خروج مجاز در خوابگاه بر حسب فصول سال و نوع خوابگاه از سوي دانشگاه متبوع تعيين و به شرح جدول زير اعلام مي­گردد، بديهي است ورود به خوابگاه پس از ساعات تعيين شده در شب ممنوع است :

نيمسال

خواهران

برادران

پاييز و زمستان

6:30 الي 20:30

6:30 الي 23

بهار و تابستان

6:30 الي 21

6:30 الي 23

 

تبصره 6-2-1) تاخير و عدم رعايت ساعات تعيين شده ورود و خروج، از موارد عدم احراز شرايط اقامت در خوابگاه محسوب مي شود كه پس از 3 مرتبه تكرار تاخير بدون مجوز، ضمن اطلاع به والدين دانشجو، سرپرست خوابگاه موظف است مراتب را به مسئولين مافوق اعلام نمايد.

6-3) متصدي خوابگاه موظف است ساعات غير مجاز ورود و خروج دانشجويان را به رياست اداره امور خوابگاه های دانشگاه متبوع اعلام نمايد.

6-4) دانشجويان موظفند ضمن اطلاع رساني مكتوب به سرپرست خوابگاه در خصوص ورود يا خروج در ساعت غير مجاز در مواردي همانند مسافرت، اردوهاي داراي مجوز قانوني، فعاليت هاي آموزشي و تحقيقاتي و يا شرايطي كه خارج از اراده دانشجو بوجود آمده باشد، مدارك مثبته لازم را نيز پيوست نمايند.

6-5) دانشجويان موظفند در هنگام خروج شبانه از خوابگاه، نسبت به تكميل دفترچه ورود و خروج و ثبت تلفن ثابت در دفتر اقدام نمايند.

6-6) سكونت شبانه در منزل دوستان و يا خوابگاه­هاي خودگردان توسط دانشجويان ساكن خوابگاه ممنوع مي باشد.

ماده 7 : شرايط ملاقات كنندگان و مهمانان در خوابگاه

7-1) كليه ملاقات كنندگان و مهمانان خوابگاه ملزم به رعايت كليه قوانين و مقررات اشعار شده همين آئين­نامه مي­باشند.

7-2) حضور اقوام و آشنايان و نيز دوستان دانشجو در خوابگاه به عنوان مهمان پس از شناسايي و تكميل فرم ورود به همراه ميزبان، در محل ملاقات خوابگاه مجاز است، اما اقامت شبانه مهمان و ... در خوابگاه ممنوع مي باشد.

تبصره 7-2-1) اقامت شبانه مهمان صرفا در صورت وجود ظرفيت لازم و فقط در مورد پدر، مادر ( با احراز هويت ) و ارائه مدارك مثبته معتبر؛ بعد از پرداخت هزينه لازم، حداكثر به مدت 3 شبانه روز در ماه، امکان پذیر است.

ماده 8 : تخلفات و تنبيهات

8-1) انجام هر عملي كه تهديدي براي آرامش و امنيت خوابگاه به حساب آيد و همچنين انجام هر عملي كه خلاف قوانين و مقررات اين آئين­نامه، قوانين و مقررات عمومي دانشگاه و قوانين موضوعه كشوري باشد تخلف محسوب شده و سرپرست  خوابگاه موظف است، دانشجو يا دانشجويان خاطي را به معاونت دانشجویی دانشگاه دانشجويان معرفي نمايد.

8-2) نگهداري، خريد و فروش و نيز استفاده و استعمال موارد زير در خوابگاه ممنوع مي باشد و سرپرست خوابگاه بایستی در صورت مشاهده این تخلفات موضوع را سریعا به معاونت دانشجویی دانشگاه متبوع گزارش کند.

الف) دخانيات: سيگار، قليان و ...

ب) مواد مخدر و افيوني و روانگردان: ‌ترياك، شيشه و ...

ج) ابزار آلات قمار و مشروبات الكلي

د) عكس، پوستر، نوار (بصورت ديجيتالي و يا غير آن): در صورت داشتن مصاديق بارز ابتذال و يا اشاعه فحشا و منكرات

ه) ابزار آلات موسيقي (در صورت بروز مزاحمت براي ديگران و يا استفاده نابجا )

و) سلاح سرد و گرم