دوشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠
در ماه رمضان در حد توان خودمان باید مراقبت کنیم، رفتار خودمان را تصحیح کنیم؛ فکرمان را، قولمان را، عملمان را تصحیح کنیم؛ بگردیم اشکالاتش را پیدا کنیم، آن اشکالات را برطرف کنیم. این تصحیح در چه جهتی باشد؟ در جهت تقوا. (مقام معظم رهبری)
صفحه اصلیIبرنامه غذاييIهمه اخبارIآیین نامه ها و فرم هاIگالري تصاويرIملاقات با مسئولين Iجستجوی پیشرفتهIRSS
اداره مشاوره دانشجوی
پیوندهای مرتبط
دفتر مشاوره و سلامت

پیشگیری نوین

مرکز مشاوره دانشگاه تهران
شعار نوشته ها
 
مثل دانه باش كه از خاك جان مي گيرد، ولي در خاك نمي ماند.

تقویم سلامت
 صفحه اصلی > اداره مشاوره دانشجويي > آيين‌نامه تشكيل اداره مشاوره دانشجويي  
آيين‌نامه تشكيل اداره مشاوره دانشجويي

‌ آيين‌نامه تشكيل مركز مشاوره دانشجويي

در دانشگاه‌ها و موسسه های آموزش عالی دولتی و غیر دولتی

 

مقدمه

آیین نامه تشکیل مرکز مشاوره نخستین بار طی بخشنامه شماره 208330/13042/421 مورخ 8/10/1367 توسط مقام عالی وزارت به دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی ابلاغ گردید. این آیین نامه سپس در سال 1373 مورد بازنگری قرار گرفت و تحت عنوان آیین‌نامه شماره 15 طی نامه شماره 15353/11 مورخ 30/6/1373 دفتر وزارتی به دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی ارسال گردید.

با توجه به گسترش مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی، آیین‌نامه تشکیل مرکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی به گونه‌ای مور بازنگری قرار گرفته است که مراکز آموزش عالی غیردولتی را نیز دربرگیرد. براساس بند 2 قسمت 5 ماده 5 آیین‌نامه مدیریت جامع دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری مصوب 10/12/1389 شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغی از سوی مقام عالی وزارت در تاریخ 31/2/1390 به شماره 38163/15/90، مركز مشاوره دانشجويي به عنوان متولي بهداشت روان دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی دولتی و غیردولتی در چارچوب اين آيين‌نامه تشكيل مي‌گردد.

بخش اول تعاریف

ماده 1 واژه‌های کلیدی استفاده شده در این آیین‌نامه به شرح زیر می‌باشد:

1-1-  مؤسسه: منظور از مؤسسه در این آیین نامه کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی دولتی و غیردولتی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی می‌باشد.

1-2-   مرکز مشاوره دانشجویی: در این آیین‌نامه به محلی که به منظور حفظ، تأمین و ارتقای سلامت روان و ارائه مداخلات پیشگیرانه، مشاوره‌ای و روان‌شناختی در فضای مؤسسه تشکیل می‌گردد مرکز مشاوره دانشجویی گفته می‌شود.

بخش دوم اهداف

ماده 2- اهداف مركز مشاوره دانشجويي بطور كلي تلاش در راستای ارتقاي سطح سلامت روانی، اخلاقی، معنوی و تربیتی دانشگاهيان و پيشگيري از آسيب‌هاي رواني- اجتماعي مي‌باشد. در اين راستا اهداف اختصاصي عبارتند از:

2-1- ارتقاء سطح دانش و بينش روان‌شناختي دانشگاهيان در زمينه مسائل، مشكلات و نيازهاي جامعه دانشگاهی

2-2- راهنمايي دانشجویان در جهت شناخت صحيح توانائي‌ها و مشكلات خود

2-3- راهنمايي دانشجویان در تصميم‌گيري آگاهانه، عاقلانه و حسن انتخاب

2-4- راهنمايي دانشجویان در حل مشكلات رفتاري، عاطفي، شناختي، تحصيلي، خانوادگي و مسائل مربوط به ازدواج

2-5- افزايش سازگاري‌ مؤثر دانشجویان با محيط تحصيل و زندگي، توسعه روابط اجتماعي و پيشرفت‌ تحصيلي

2-6- پيشگيري از بروز و شيوع مسائل و مشكلات عاطفي- رفتاري و توسعه بهداشت رواني به فضاي عمومي دانشگاه و جامعه دانشگاهي.

2-7- ايجاد زمينه‌هاي لازم براي ارتقاء روابط ميان فردي سالم در دانشگاه از طريق توجه به عوامل تعيين‌كننده روابط متقابل بین استاد، دانشجو و كارمند.

بخش سوم وظايف

ماده 3- وظايف مراكز مشاوره دانشجويي موسسه به شرح زير است :

3-1- بررسي و شناخت استعدادها و علايق دانشجويان و برنامه‌ريزي و تلاش در جهت شكوفايي استعدادها، هدايت تحصيلي و حرفه‌اي دانشجويان

 3-2- اجرای پژوهش‌های کاربردی و بنیادی درباره مسائل و مشكلات دانشجويان براي شناخت عوامل آسيب‌زا و جمع‌بندی و ارائه راهکار به مسئولان مؤسسه

3-3- انجام ارزیابی‌های دوره‌ای سلامت روان دانشجویان به ویژه دانشجویان ورودی جدید و شناسایی و ارائه خدمات به دانشجویان نیازمند و استفاده از داده‌های به دست آمده برای برنامه‌ریزی‌های بهداشت روانی فردی و گروهی دانشجویان

3-4- ارائه خدمات روان‌شناختی، مددکاری، روانپزشکی و مشاوره فردی، گروهی، تحصیلی، ارتباطی، پیش از ازدواج، زناشویی، خانوادگی و شغلی

3-5- برگزاري جلسات با دانشجويان و پاسخگويي به پرسش‌هاي آنان در مورد مسائل رواني- اجتماعي به كمك كارشناسان و افراد متخصص و صاحبنظر در مسائل روان‌شناسي، مشاوره، روان‌پزشكي و مددكاري اجتماعي

3-6- برگزاري كارگاه‌ها و دوره‌هاي آموزشي براي دانشجويان و دانشگاهيان با هدف ارتقاء بهداشت رواني و پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی

3-7- انتشار کتابچه‌ها، بروشورها و پیام‌های بهداشت روانی با هدف ارتقاء بهداشت رواني دانشجویان و دانشگاهیان و پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی

3-8- استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی برای ارائه خدمات روان‌شناختی و مشاوره‌ای و آموزش‌های بهداشت رواني

3-9- جلب مشاركت و استفاده از ظرفیت دانشجويان داوطلب در زمينه فعاليت‌هاي بهداشت رواني

3-10- جلب مشاركت و استفاده از ظرفیت استادان، کارمندان و خانواده دانشجویان به منظور ارتقای سلامت روانی و پیشگیری از آسیب ها و مشکلات روانی، اجتماعی و تحصیلی دانشجویان

3-11- برقراري ارتباط مؤثر با ساير واحدهاي موسسه به منظور كمك به حل مشكلات دانشجويان

3-12- شناسايي منابع حمايتي - درمانی موجود در جامعه و ارجاع دانشجويان به آنها حسب مورد

      3-13- همكاري‌های بین‌بخشی با سایرسازمان‌ها و نهادهای اجتماعی- فرهنگی- پیشگیری خارج از مؤسسه با هدف اجراي برنامه‌هاي بهداشت‌رواني

3-14- ارائه گزارش فعاليت‌هاي انجام‌شده به مسئولان موسسه و دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان در فواصل زمانی معین  

بخش چهارم سازمان و تشكیلات

ماده 4- مطابق با آيين‌نامه جامع مديريت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، پژوهشي و فنآوري، مركز مشاوره دانشجويي هر موسسه زيرنظر مستقیم معاون دانشجويي موسسه تشكيل مي‌گردد.

تبصره: در صورت نياز و ضرورت، شعبه مركز مشاوره دانشجويي موسسه در دانشكده‌ها يا خوابگاهها تشكيل مي‌گردد كه وظيفه سياست گذاري، برنامه‌ريزي و نظارت و ارزشيابي عملكرد اين شعبه‌ها به عهده مركز مشاوره دانشجويي موسسه مي‌باشد.

ماده 5- مسئول مركز مشاوره دانشجويي هر موسسه از میان افراد واجد شرایط به پیشنهاد معاون دانشجويي و با حكم رئيس موسسه به مدت دو سال - که قابل تمدید نیز می باشد- منصوب مي‌شود.

تبصره : مسئول مركز مشاوره بايد حداقل داراي مدرك كارشناسي ارشد در يكي از گرايش‌هاي روان شناسي يا مشاوره باشد.

ماده 6- به منظور تصويب برنامه‌ها و نظارت بر حسن اجرا و ارزيابي فعاليت‌های مركز مشاوره دانشجويي در هر موسسه شورايي به نام « شوراي سیاست گذاری مشاوره و بهداشت روان دانشگاهیان» با تركيب زير تشکیل و جلسات آن هر 3 ماه یکبار برگزار می گردد:

6-1- رییس مؤسسه ( رییس شورا )

6-2- معاون دانشجويي ( نایب رییس شورا )

6-3- معاون اداری مالی

6-4- رییس مركز مشاوره دانشجويي ( دبير شورا)

6-5- مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری

6-6- مدیر امور فرهنگي

6-7- مدير خدمات آموزشي

6-8- دو نفر متخصص در روان شناسي و مشاوره و ترجيحاً عضو هيأت علمي- به پيشنهاد رییس مرکز، تایید معاون دانشجویی و با حکم رییس موسسه

تبصره 1- جلسات شورا با حضور دوسوم اعضا رسمیت می یابد و تصميم گیری در خصوص موارد مطروحه  با نظر موافق اكثريت (نصف بعلاوه یک) انجام می شود که از طريق معاون دانشجويي موسسه ابلاغ مي‌گردد.

تبصره 2- در صورتي‌كه عضو (یا اعضای) حقوقي شورای سیاست گذاری در ساختار سازمانی مؤسسه پیش بینی نشده باشد، به همان تعداد به اعضاي متخصص روان شناسي و مشاوره اضافه و به پیشنهاد دبیر و تایید رییس شورا جایگزین عضو(یا اعضای) حقوقی می‌شود. در هر حال تعداد اعضاي شورا 9 نفر هستند.

ماده 7- مشاوران و درمانگران مراكز مشاوره موسسه‌ها الزاماً بايد از بين متخصصين مجرب در رشته‌هاي روان‌شناسي، مشاوره، روان پزشكي و مددكاري اجتماعي انتخاب شوند.

تبصره : به منظور ارائه خدمات بهداشت روان با رویکرد دینی لازم است که مرکز مشاوره موسسه اقدام به بکارگیری حداقل یک نفر دارای مدرک اتمام دوره سطح 3 حوزه علمیه یا کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی بنماید که دارای مدرک دوره تربیت مشاور (مورد تایید دفتر مشاوره و سلامت وزارت) و نیز حداقل دو سال سابقه مشاوره باشد.

ماده 8- تعداد مشاوران و ساير متخصصان مراکز مشاوره را تعداد دانشجويان هر دانشگاه و حجم مشكلات تعيين مي‌كند که از طریق دستورالعمل‌های مربوطه تصریح می‌گردد. اما در هرحال هر مرکز بايد حداقل يك رئيس، يك روان شناس يا مشاور ، يك روان‌پزشك، يك مددكار و يك نفر متصدي امور دفتري، به صورت استخدامی یا حق الزحمه‌ای داشته باشد.

تبصره 1 مراکز مشاوره موسسه‌های غیردولتی- غیرانتفاعی بايد حداقل يك مسئول، يك روان شناس يا مشاور و يك نفر متصدي امور دفتري داشته باشند.

تبصره 2 لازم است مركز مشاوره جهت ارايه مطلوب خدمات مشاوره و روان‌درماني از تعداد كافي متخصص زن و مرد استفاده نمايد.

بخش پنجم بودجه

ماده 9- بودجه مراكز مشاوره دانشجويي از محل بودجه سالانه موسسه كه به صورت مستقل پيش‌بيني مي‌شود، تأمين مي‌گردد.

ماده 10- اين آيين‌نامه در 5 بخش، 10 ماده و 7 تبصره در تاريخ 15/1/1391 به تصويب معاون وزير و رییس سازمان امور دانشجویان رسید و برای طرح و تصويب در هيأت امنا دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی دولتی و غیردولتی ابلاغ و جایگزین آیین‌نامه‌های قبلی و اصلاحات مربوط می‌گردد.

دعوت به همکاری
                                                   بازدید این صفحه : 12823       Iبازدید امروز: 108      I   کل بازدید: 4955015      I بازدید آنلاین: 2      I   زمان بارگزاری صفحه: 1/9688      ثانیه                                                  
پیوند هاIتلفن هاIارتباط با ماIنقشه سایتIتور مجازی
تمامي حقوق مادي و معنوي براي معاونت دانشجویی دانشگاه سمنان محفوظ است.
.Copyright  © 2021 Semnan University  stu.semnan.ac.ir  All rights reserved