مقدمه

   از سالیان دور ، بشر همواره در جستجوی طریقی بود که بتواند عمر جاودان بیابد و از آب چشمه حیات سیراب گردد. لکن این آرزو هیچگاه جامه عمل نپوشید و چشمه حیات یافت نشد. از این رو انسان در صدد ارتقاء کیفیت زندگی و بهره مندی بیشتر از لذائذ زندگی بر آمد . بعد از وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت تکنولوژی ، علم بهداشت نیز دستخوش تحولات عمده ای گردید وبسیاری از بیماریها قابل درمان گردید ولی بعلت تغییر سبک زندگی ، نوع بیماریها نیز تفاوت یافت و زندگی ماشینی ، سر منشأ بیماریهای مزمن ناشی از تغذیه نامناسب ، عدم تحرک کافی ، استرسهای روحی و ...گردید. به همین دلیل امروزه بر  پیشگیری از بیماریها قبل از وقوع آنها تأکید می گردد و سعی می شود تا با ارائه راهکارهای مناسب و آموزش سبک صحیح زندگی ، تعداد مبتلایان را کاهش داد.

تاریخچه مرکز بهداشت دانشگاه

   مرکز بهداشت دانشگاه از سال 1382 فعالیت حوزه را آغاز نمود، در ابتدا بعلت تعداد کم دانشجو و پرسنل و محدود بودن امکانات فعالیت مرکز نیز محدود بوده و در واقع فقط ساعاتی در هفته از وجود پزشک عمومی استفاده می گردید. لکن با توسعه کمی و کیفی دانشگاه، نیاز به مرکز فعال تر احساس گردید، به طوری که از سال 1385 رسماً به عنوان یک واحد مجزا زیر نظر معاونت دانشجویی و فرهنگی تأسیس گردید. حضور بیش از 17000نفر دانشجو، پرسنل و استاد در دانشگاه سمنان و ضرورت ایجاد فضای امن و سالم جهت رشد و تعالی مجموعه ، یکی از دغدغه های اصلی مسئولین دانشگاه بوده، لذا با حسن نظر مسئولین دانشگاه و احساس نیاز به یک مرکز درمانی مجهزتر ، ساختمان جدید مرکز بهداشت و سلامت در پردیس شماره 1 ، در سال 1392 افتتاح گردید و به علت موقعیت مکانی مناسب آن، مورد استقبال چشمگیر دانشجویان ، اساتید و پرسنل قرار گرفت.

اهداف مرکز بهداشت

  • ارائه خدمات پزشکی تشخیصی و درمانی به کلیه دانشجویان و اعضای هیات علمی و کارکنان و خانواده های ایشان در دانشگاه 
  • ارتقای بهداشت محیط حرفه ایی در سطح دانشگاه
  • نظارت و ارتقای خدمات بیمه های درمان عادی و تکمیلی دانشگاهیان
  • ارائه و اجرای طرح هایی در زمینه های ارزیابی سلامت دوره ای و بدو ورود دانشجویان
  • ارائه و اجرای طرح هایی در زمینه های ارزیابی سلامت اساتید و پرسنل دانشگاه
  • ارتقای آگاهی های بهداشتی و سلامت دانشگاهیان 

 

امکانات مرکز

1- اتاق پزشک: 2 اتاق پزشک مجزا برای پزشکان عمومی مرکز بصورت تمام وقت در ساعات اداری ، پاسخگوی مراجعین جهت درمان و مشاوره می باشد.

2- واحد دندانپزشکی: با افتتاح مرکز جدید ، این واحد نیز شروع به کار نموده و خوشبختانه با توجه به تعرفه های مناسب آن ، مورد استقبال اعضاء دانشگاه نیز قرار گرفته است.

3- اتاق درمان سرپایی: 2 اتاق مجزا جهت بستری سرپایی ، تزریقات و پانسمان و دیگر امور درمانی برای آقایان و خانم ها در نظر گرفته شده است.

4- اتاق کارشناسان بهداشتی: 2 اتاق جهت حضور متخصصین مدعو و کارشناسان بهداشتی موجود می باشد.

5- داروخانه: در این قسمت، داروهایی که عمدتاً مورد مصرف قرار می گیرند (طبق آمار مراجعین و بر حسب نیاز) از طرف دانشگاه تهیه می گردد و بعد از ویزیت پزشکان مرکز، در اختیار مراجعین قرار می گیرد. با توجه به دوری پردیس دانشگاه از مرکز شهر  و دشواری تهیه داروها، وجود این واحد  بسیار مورد رضایت قرار گرفته است.

6- واحد پذیرش: در این قسمت نوبت دهی مراجعین ، انجام محاسبات مالی، ثبت اطلاعات و آمارهای مرکز و دیگر امور اداری انجام می گردد.

7- آمبولانس: با توجه به تعداد زیاد دانشجو، پرسنل و اساتید که مجموعه ای بالغ بر 17000 نفر را شامل می شود و خارج شهر بودن پردیس دانشگاه، حضور یک آمبولانس جهت انجام مأموریتهای اورژانسی بسیار ضروری به نظر می رسید. در گذشته در مواقع بروز حوادث از امکانات مرکز فوریتهای پزشکی 115 استفاده می گردیده که با توجه به دوری دانشگاه ،معمولاً تأخیر زمانی در انجام اقدامات مناسب صورت می گرفت ، لکن با حسن نظر مسئولین دانشگاه و جهت رفع این نقیصه و خدمت رسانی بهتر ، یک دستگاه آمبولانس تهیه گردیده که به طور مستمر در مرکز بهداشت دانشگاه حضور دارد و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرد.

 چگونگی استفاده از خدمات

     در حال حاضر در ساعت اداری دانشگاه (30/7-30/15عصر ) مرکز فعال می باشد. اما به دلیل حضور خوابگاه های دانشجویی در داخل محوطه پردیس، در آینده نزدیک و به یاری خداوند متعال، فعالیت مرکز در ساعت های بیشتری ادامه خواهد یافت و به صورت شبانه روزی خواهد بود.

  ویزیت پزشک و تمامی خدمات ذکر شده با دریافت وقت برای دانشجویان و کارکنان دانشگاه رایگان می باشند.

  آدرس مرکز بهداشت و سلامت

 

آدرس پستی                    

سمنان- میدان دانشگاه- پردیس شماره 1 دانشگاه- روبروی مسجد امام علی (ع) - مرکز بهداشت و سلامت

تلفن

 023_33383660

نمابر

 023_33654072